Baleary

Wyspy perły na lazurowym Morzy Śródziemnym

            Niektórzy uważają Baleary za najpiękniejsze wyspy na Morzu Śródziemnym. Najważniejsze wyspy tego archipelagu to Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Cały archipelag to znany i ceniony już od wielu lat region turystyczny. Przyjeżdżają tu turyści z prawie z całego świata.

            Największą wyspą Balearów jest Majorka. Plaże na południu wyspy, na północy góry Sierra de Tramuntana oraz nizinny środek sprawiają, że wyspa zaspokoi najwybredniejszego turystę. Turystyka piesza, rowery górskie czy plażowanie na przepięknych plażach to tylko niektóre propozycje.

Na Majorce jest pięknie bez względu na porę roku. W styczniu kwitną drzewka migdałowe, wiosną wiśnie. Można tu spotkać też plantacje pomarańczy, cytryn, fig i oliwek. Liczne winnice zachęcają do spróbowania miejscowych win. Stolica wyspy Palma de Mallorca, a jednocześnie całego archipelagu to nie tylko przepiękne miasto z wieloma zabytkami, ale też nowoczesne centrum jachtingu.

Druga z wysp, Minorka, nazywana jest często Szmaragdową Wyspą. Jest tu spokojnie niż na Majorce, choć walory przyrodniczo-turystyczne są podobne. Piękne plaże, góry, strome przybrzeżne klify sprawiają, że sporo osób uważa ją za najpiękniejszą z Balearów. Można tu spotkać niezwykłe megalityczne budowle, których wiek sięga kilku tysięcy lat. Koniecznie trzeba odwiedzić Mahon, stare urocze miasteczko z pięknymi, kolorowymi kamieniczkami i krętymi ulicami.

Trzecią pod względem wielkości jest Ibiza. Wyspa stała się popularna w latach 60-tych, gdy upodobały sobie ją amerykańskie dzieci-kwiaty. Dziś charakterystyczne są głośne imprezy do białego rana, które odbywają się przez całe lato. Oprócz tej hałaśliwej części wyspy, można też znaleźć spokojne i ciche zakątki wśród cytrusowych czy oliwnych gajów.

Najmniejsza Formentera słynie ze wspaniałych plaż. Jej roślinność bardzo różni się od flory pozostałych wysp, przede wszystkim z braku słodkiej wody. Znajdują się tu dwa słone jeziora.

            Na Balearach każdy turysta znajdzie znakomite warunki hotelowe i gastronomiczne. Liczne restauracyjki i bary z pysznym śródziemnomorskim jedzeniem będą zachęcać na te rajskie wyspy.

Leave a Reply