Cabrera

Podwodny raj na Morzu Śródziemnym

            Cabrera to niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym. Razem z niedalekimi wysepkami tworzy Archipelag Cabrera. Ze względu na walory przyrodnicze to miejsce objęto ochroną i utworzono Morsko-Lądowy Park Narodowy Cabrera. Na stałe mieszka tu około 50 osób. Wyspa ma też mroczną kartę w swojej historii – mieścił się tu obóz jeniecki podczas wojen napoleońskich. W spartańskich warunkach większość jeńców nie przeżyła czterech lat odosobnienia. Z 9000 przywiezionych tu Francuzów przetrwało jedyni 3600.

            Obecnie Cabrera jest jednych z najciekawszych przyrodniczo miejsc na Morzu Śródziemnym. Wyjątkowe bogactwo ryb w wodach okalających ten niewielki archipelag oraz kolonie ptaków sprawiają, że teren ten objęto całkowitą ochroną. Każde nurkowanie czy wpłynięcie na wody parku narodowego musi być zgłoszone władzom parku z odpowiednim wyprzedzeniem. Oczywiście całkowicie zabronione jest łowienie ryb.

            Wyspa cieszy się zrozumiałym zainteresowaniem turystów. Ponieważ na Cabrerze nie ma hoteli, organizowane są tylko jednodniowe wycieczki. Chętnych jest zawsze sporo. Jeśli zdecydujecie się na taką wycieczkę, a naprawdę warto, to koniecznie zabierzcie ze sobą maskę do nurkowania. Nurkować można wprawdzie tylko w dwóch miejscach -Cala Galiota i Es Dimoni – ale i tam podwodny świat oszałamia ilością ryb przeróżnych gatunków i ich kolorami. Żyje tu około 200 gatunków ryb i bezkręgowców.

Sama wyspa jest porośnięta charakterystycznymi krzewami, które tworzą rozległe zarośla. Tu też, podobnie jak pod wodą można znaleźć endemiczne gatunki, które występują tylko na tym terenie. Ruiny dawnego zamku przypominają o piratach, którzy kiedyś zagrażali żeglarzom na Morzu Śródziemnym. Zamek na Cabrerze miał chronić wyspę przed morskimi rabusiami. Obowiązkowa jest też wizyta w muzeum historii wyspy.

Niesamowitą atrakcją jest także jaskinia Cova Blava, czyli Grota Niebieska. Wpływa się do niej łodzią, a niesamowity niebieski kolor wody sprawia, że wydaje się nam, że jesteśmy gdzieś w niebie. W godzinach popołudniowych dodatkowego uroku dodają jaskini docierające do niej promienie słońca.

Leave a Reply