Formentera

Kraina najpiękniejszych plaż i kryształowej wody

            Formentera to jedna z mniejszych wysp archipelagu Baleary. Mała, ale wyjątkowa, tak o niej mówią ci, którzy mieli okazję na niej być. Co ich tam urzekło?

            Sama wyspa nie jest duża, ma tylko 82 km2 powierzchni. Długość wyspy to tylko 20 km, a w najwęższym miejscu ma ona tylko 2 km. Jednak jej walory turystyczne są nie do przecenienia. Przepiękne rozległe piaszczyste plaże, błękitna woda przywodzą na myśl rajskie klimaty Polinezji. A mamy to prawie na wyciągnięcie ręki.

            Stolicą i głównym miastem jest Sant Francesc de Formentera. Można tu zobaczyć romańską kaplicę z XIV wieku i zabytkowy kościół. Warto też zajrzeć do muzeum etnograficznego. Jest tu mnóstwo restauracji i innych lokali z pysznym śródziemnomorskim jedzeniem. W sklepach króluje jaszczurka sargantana, będą symbolem Formentery. Całą wyspę można obejrzeć punktu widokowego Es MIrador. Oprócz krajobrazów Formentery zobaczyć można też inne wyspy Balearów.

Sama wyspa słynie przede wszystkim ze wspaniałych plaż. Do ciekawostek należą dwa słone jeziora na północy wyspy, z których kiedyś wydobywano sól. Roślinność zdecydowanie różni się od tej na innych wyspach Balearów. Przyczyna jest prozaiczna – brakuje słodkiej wody, więc rośną tu przede wszystkim rośliny słonolubne. Choć i tu są piękne gaje figowe, rosną migdałowce i pinie.

            Przepiękne plaże i wyjątkowo czysta i przejrzysta woda sprawiają, że bardzo chętnie przyjeżdżają tu chętni do plażowania i nurkowania. Amatorów nurkowania przyciąga wielkie bogactwo roślin i zwierząt w przybrzeżnych wodach. UNESCO doceniło tą różnorodność i wpisało ten obszar na Listę Światowego Dziedzictwa.

            Najpopularniejsze plaże to Platja de Migjorn i Es Pujols. Na tej ostatniej latem często urządzane są dyskoteki i inne imprezy. Z kolei Platja de Migjorn to doskonałe miejsce wypoczynku dla osób, które poszukują dobrych warunków, spokoju i bezpieczeństwa. Doskonale będą się tu także czuły rodziny z dziećmi. Na całej wyspie jest dobra baza sportowa. Miłośnicy sportów wodnych – surfingu czy windsurfingu są tu częstymi gośćmi.

Leave a Reply