Casa Mila

Niezwykły dom Mili

Większość turystów, którym przyjdzie spędzać urlop w Barcelonie, twierdzi, że tego miasta nie da się zapomnieć i trzeba tam wrócić. Przyczyna tkwi w niezwykłej atmosferze tego miejsca, na które składają się klimatyczne uliczki z intrygującą zabudową i liczne zabytki. Jednym z nich jest Casa Milà, czyli dom Mili, miejsce, które podczas pobytu w Barcelonie należy koniecznie zobaczyć.

Casa Mila
źródło: freeimages.com

Aby odwiedzić Casa Milà, należy kierować się do środkowej części miasta, gdzie na zbiegu ulic Passeig de Grácia i Provença w niebo wznosi się charakterystyczna, secesyjna kamienica. Tak niezwykły budynek trudno przeoczyć, swoją stylistyką przywodzi na myśl porowaty blok skalny. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Barcelony szybko ochrzcili go La Pedrera, co po hiszpańsku oznacza „kamieniołom”.

Niezwykły Casa Milà został zaprojektowany przez słynnego architekta Antonio Gaudiego i wybudowany dla barcelońskiego przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony. Budowę kamienicy rozpoczęto w 1906 roku, a nad przebiegiem prac osobiście czuwał architekt. Chociaż uznaje się, że budowa kamienicy została zakończona w 1910 roku, jednak uznaje się, że ostateczne prace nigdy nie zostały dopełnione. Przyczyną miał być konflikt Gaudiego z inwestorem. Mimo to kamienica uznawana jest za najwybitniejsze świeckie dzieło architekta.

La pedrera
źródło: freeimages.com

Casa Milà wyróżnia się płynna linią fasady, co jest zasługą niezwykłego umiłowania architekta do unikania prostej kreski. Budynek przywodzi na myśl morską falę, jednak nie złagodziło to ociężałości budynku, którą potęgują ciężkie, metalowe balustrady balkonów oraz rzeźby ptaków. Architekt zadbał również o wnętrze budynku, skupiając się na najdrobniejszych detalach. Casa Milà odznacza się również arcyciekawym dachem, który stanowi jedną z największych atrakcji podczas zwiedzania kamienicy.

Casa Milà stanowi wielką atrakcję turystyczną i każdego roku przyciąga licznych turystów. Z myślą o nich odtworzono secesyjne wnętrze kamienicy, udostępniając zwiedzającym między innymi sypialnię, łazienkę czy pokój dziecięcy. Jednak największym uznaniem turystów cieszy się dach budynku, z którego roztacza się niezapomniany widok miasta.

Random Posts

Leave a Reply