Francja – ciekawe miejsca – Paryż, Prowansja, Alpy

Francja, drugie co do wielkości państwo Europy, jest krajem niezwykle zróżnicowanym turystycznie – oferuje turystom morze, góry, wyspy, a także przepiękne miasta o wielowiekowej historii i tradycji. W dodatku Francja jest państwem składającym się z wielu regionów, a każdy z nich charakteryzuje się swymi swoistymi cechami, odrębną kulturą, specyficznym krajobrazem, a nawet kuchnią.

Nie sposób byłoby wymienić wszystkie piękne, warte odwiedzenia miejsca w Francji. Jest ich tak wiele, że można by wyliczać bez końca. Warto jednak wskazać te najczęściej uczęszczane przez turystów, najpopularniejsze i znane w całym świecie.

Po pierwsze Paryż

Nie ma Francji bez wierzy Eiffla. Tę symboliczną budowlę, natychmiast kojarzoną z Paryżem, zna chyba cały świat. Nie ma więc możliwości, by będąc we Francji nie odwiedzić stolicy i nie zrobić sobie zdjęcia na tle osławionej konstrukcji. Jednak Paryż to nie tylko Eiffla. Paryż to też uwieńczone Łukiem Triumfalnym Pola Elizejskie z ekskluzywnymi butikami, sławnymi perfumeriami, salonami samochodowymi i kosmicznie drogimi restauracjami, Sekwana malowniczo oplatająca miasto, a na niej mnóstwo bogato zdobionych mostów z romantycznymi latarniami, oraz najbardziej znane muzeum świata – Luwr z zastawionymi eksponatami alejami i komnatami, które można by zwiedzać przez kilka dni. Paryż to także niekończące się metro z muzykami przygrywającymi od serca, to Plac Pigalle z kasztanami i ulicznymi artystami, to cmentarz Per Lasches, na którym pogrzebane są sławy z całego świata oraz Katedra Notre-Dame znana nawet dzieciom z bajki o dzwonniku. Paryż to jednak przede wszystkim niepowtarzalny klimat wąskich, brukowanych uliczek, kawiarenki z maleńkimi stolikami przed wejściem, muzyka ulicznych grajków, zapach świeżych bagietek, sera i wina. Wszystko to sprawia, że Paryż jest miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Nie ma drugiego takiego miasta na świecie, a będąc we Francji, obowiązkowo należy w nim spędzić chociaż jeden, romantyczny wieczór.

Wieża Eiffla

Po drugie Alpy Wysokie

Przepiękny region o zróżnicowanym krajobrazie – na północy typowo alpejski, z wysokimi, skalistymi górami i niewielkimi jeziorami polodowcowymi, na południu zaś bardziej zbliżony do prowansalskiego – z łąkami porośniętymi lawendą. Obszary te przyciągają turystów bez względu na porę roku, jednak zdecydowanie najwięcej gości z całego świata, odwiedza francuskie Alpy zimą w poszukiwaniu wrażeń, związanych ze sportami zimowymi. Do najsłynniejszych ośrodków narciarskich należą między innymi takie kompleksy jak: Puy Saint Vincent – dla średnio zaawansowanych narciarzy, Montgenèvre – położony blisko włoskiej granicy, przyciąga nie tylko narciarzy zjazdowych, ale też biegowych, czy Risoul – ośrodek najchętniej wybierany przez młodych, szukających mocnych wrażeń i atrakcji, miłośników białego szaleństwa.

Poza narciarstwem bardzo popularne w tym regionie są zimowe wyprawy z rakietami, wycieczki na skuterach śnieżnych, psie zaprzęgi oraz snowkiting – dla fanów mocnych wrażeń.

Region ma do zaoferowania bardzo wiele także poza sezonem narciarskim. Popularnością cieszą się piękne górskie szlaki z zachwycającą alpejską roślinnością, urozmaicone pod względem stopnia trudności. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Mniej aktywni mogą wybrać przejażdżkę kolejką linową, których w tym regionie są dziesiątki. Alpy przyciągają latem także amatorów raftingu i kajakarstwa, gdyż rwące, górskie potoki doskonale się do tego nadają. Turyści często wypożyczają rowery, by zwiedzić region i spędzać czas w aktywny sposób. Będąc w Alpach latem warto odwiedzić również jezioro Serre-Ponson, gdzie można odpocząć na plaży, popływać i skorzystać z szerokiej i urozmaiconej oferty sportów wodnych. Jeśli zaś chcemy nacieszyć oczy przepięknymi alpejskimi krajobrazami i tradycyjną zabudową, można wybrać się do Village de Saint-Véran, najwyżej położonej wioski, nie tylko w Alpach, ale w całej Europie.

W regionie Alp Wysokich nie zabraknie atrakcji i dla miłośników zabytków. Osoby kochające historię i chcące poznać okolicę w szerszej perspektywie niż współczesna, koniecznie powinny odwiedzić kilka miejsc:

– Pałac w Charance: powstały w XVI wieku, a następnie zmodernizowany w XVIII. W przeszłości służył jako rezydencja biskupów. Obecnie zdobią go przepięknie zaplanowane ogrody z alejkami wśród kwiatów.

– Pont d’Asfeld: wpisany na listę UNESCO most w kształcie łuku, zbudowany w XVIII wieku.

– Fort Mount-Dauphin oraz Fort du Randouillet: forty obronne powstałe z początkiem XVIII wieku, w których podziwiać można obronne elementy architektury, prochownię i arsenał. Warto odwiedzić również najstarszy z forów, powstały w XIII wieku Fort-Queyras.

Będąc na wakacjach z dziećmi koniecznie trzeba odwiedzić Apiland – miejsce, w którym podejrzeć można pracę pszczół w ulach. Można tam dowiedzieć się, jak tworzy się miód oraz wosk pszczeli, a co najważniejszy skosztować miodowych przysmaków.

Sacre Cur

Po trzecie Prowansja – Lazurowe Wybrzeże

Południowy region Francji, słynący z pięknych plaż i przejrzystej wody, przyciąga co roku miliony turystów. Osławione kurorty z tego regionu, takie jak Saint-Tropez, czy Cannes, znane są w całym świecie. O ich randzie i popularności świadczy fakt, że mają tam swoje rezydencje gwiazdy kina i muzyki. Nic w tym dziwnego, gdyż region jest niezwykle piękny, o zróżnicowanym krajobrazie. Poza rajskimi plażami, znajdziemy tam bajeczne lawendowe łąki, winnice i skaliste góry. Prowansja słynie także z doskonałych win i pysznej kuchni, opartej na owocach morza, oliwie z oliwek i charakterystycznych przyprawach.

Największymi miastami tego regionu, wartymi odwiedzenia, są między innymi Marsylia, Nicea, Avignon, czy Orange. Każde z nich oferuje turystom wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, zabytków, muzeów i parków.

Zróżnicowany krajobraz regionu, daje turystom wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. Jeśli morze i plaża to oczywiście rozliczne oferty wodnej rekreacji, od nurkowania, rowerków i skuterów wodnych, aż po żeglowanie i kitesurfing. Popularnymi atrakcjami w tym regionie są również rejsy wycieczkowe po Morzu Śródziemnym. Każdy większy port daje taką możliwość.

Lazurowe Wybrzeże słynie również z wielu grot i jaskiń dostępnych dla turystów, dlatego bardzo popularny jest tutaj canyoning. Wspinaczki w nieco innej formie można spróbować w Orpierre, gdzie sprawdzić swoje siły mogą zarówno amatorzy, jak i doświadczeni wspinacze. Dla turystów rządnych mocnych wrażeń przygotowano „spacer” po linie, rozciągniętej nad przepaścią. Parki linowe cieszą się tutaj dużym zainteresowaniem. Inną formą rekreacji proponowaną wczasowiczom jest golf, który możemy potrenować na wielu świetnie przygotowanych polach golfowych. A gdy znudzi się nam plażowanie, możemy wypożyczyć rolki lub rower i w ten przyjemny sposób przemieszczać się wzdłuż wybrzeża.

Gdy będziemy już zmęczeni tymi wszystkimi atrakcjami w ciągu dnia, wieczorem warto udać się do jednej z pobliskich restauracji i zakosztować w tradycyjnej, francuskiej kuchni przy lampce wina, wypatrując sławnych twarzy przy innych stolikach.

Francja

  • Artykuły autora :

Artykuły

Leave a Reply