Języki w Finlandii

Finlandia jest oficjalnie dwujęzyczna: fiński jest językiem ojczystym 92%  obywateli a szwedzki  5,5% ludności. Około 1700 osób w Laponii mówi  w języku Sami (Lapp).

Szwedzkojęzyczni Finowie,  których jest około 300 tysięcy, mieszkają głównie wzdłuż wybrzeża na południu kraju i na archipelagu w części południowo-zachodniej oraz wzdłuż brzegu Zatoki Botnickiej. Szwedzki jest również językiem urzędowym na Wyspach Alandzkich.

Fiński jest językiem ojczystym dla tylko około pięciu milionów ludzi na świecie, więc znajomość języków obcych jest niezbędna dla Finów. Jest to korzystne dla zagranicznych turystów, bo wielu Finów mówi bez problemu po angielsku czy niemiecku.

W przeciwieństwie do szwedzkiego, rosyjskiego, angielskiego i prawie wszystkich innych europejskich języków, fiński nie należy do rodziny indoeuropejskiej. Wraz z jego bliskim krewnym – językiem estońskim i daleko spokrewnionym językiem węgierskim należy do grupy języków ugrofińskich, którymi posługują się tylko około 20 milionów ludzi.

Fiński ma reputację trudnego języka, z wieloma deklinacjami  i słowami typu:  „saippuakauppias”  czy „yliopistokirjakauppa”.   Nie musisz nauczyć się wymawiać te słowa, ale warto znać choćby kilka zwrotów grzecznościowych. Zapamiętaj poniższe słowa:

Hello Hei
Goodbye Hei hei
Thank you Kiitos
How much… Kuinka paljon…
Where is… Missä on…
Hotel Hotelli
Restaurant Ravintola
Airport Lentokenttä
Car Auto
Bus Bussi
Man / Men Mies / Miehet
Woman/Women Nainen / Naiset
Child/Children Lapsi / Lapset
Food Ruoka
Store Kauppa
Forest Metsä
Lake Järvi
Moose Hirvi
Bear Karhu
Reindeer Poro
I love you Minä rakastan sinua
  • Artykuły autora :

Artykuły