Fascynujaca przyroda Tajlandii

Fascynująca przyroda Tajlandii

Dla Europejczyków Azja od zawsze jawiła się jako miejsce niezwykłe, nieco tajemnicze i intrygujące. Dzisiaj w dobie doskonale skomunikowanych połączeń lotniczych praktycznie każdy może odwiedzić niezwykłe kraje tego największego kontynentu. Największą popularnością cieszą się te najbardziej egzotyczne regiony, czyli głównie Azja Południowo-Wschodnia. To właśnie tam, na Półwyspie Indochińskim znajduje się Tajlandia. Ten piękny kraj może się pochwalić aż 2600 kilometrami linii brzegowej oraz wieloma urokliwymi wyspami znajdującymi się zarówno na Morzu Andamańskim, jak i w Zatoce Tajlandzkiej.

źródło: freeimages.com
źródło: freeimages.com

Tajlandia jest krajem dobrze rozwiniętym, gościnnym, jest tu dobrze zorganizowana baza noclegowa, co stanowi dodatkowy plus dla rzeszy turystów. Nie brakuje tu również atrakcji, szczególnie przyrodniczych. Każdy, kto myśli o Tajlandii jako o kraju, do którego przyjeżdża się tylko dla piaszczystych tropikalnych plaż, powinien poznać także inne bogactwa oferowane przez hojną naturę. Przyroda Tajlandii wyróżnia się taką różnorodnością, że wzbudza zachwyt nawet w tych, którzy zwiedzili już spory kawałek świata.

Podróż krajoznawczą po dawnym Syjamie warto zacząć od jego północnych stron. Tam wznoszą się szczyty takich pasm górskich, jak Doi Luang czy Tanen Taunggyi. W górach Tanen, będącym najdalej na południe wysuniętym fragmentem Himalajów, w Parku Narodowym Doi Inthanon znajduje się najwyższy szczyt Tajlandii, od którego nazwę wziął właśnie park. Mierzy on aż 2595 m n.p.m. W parku tym turyści mogą podziwiać niezwykłe wodospady i tropikalną roślinność – znajduje się tu niezwykły las deszczowy zachowany w nienaruszonej formie. Na osobach fascynujących się szczególnie florą wrażenie na pewno zrobią orchidee rosnące dziko w tym zakątku kraju. Można tu spotkać wspaniałe ptaki i inne zwierzęta.

krabi
źródło: freeimages.com

Po górskich eskapadach warto poznać także nizinne rejony kraju, na przykład Nizinę Menamu czy Równinę Korat. Cały kraj pełen jest parków narodowych, rezerwatów przyrody, więc warto obejrzeć chociaż te najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe. Najstarszym parkiem Tajlandii jest Khao Yai, znajdujący się na północny-wschód od Bangkoku. To tam można zetknąć się z dzikimi zwierzętami charakterystycznymi dla tych regionów świata. Turyści mogą zobaczyć na własne oczy słonie, tygrysy, makaki, gibony, a nawet niedźwiedzie. Największą atrakcję stanowią naturalnie największe z tych ssaków – szacuje się, że w granicach parku mieszka obecnie około 200 słoni.

Południe Tajlandii to region typowo tropikalny. Nie brakuje tu wilgotnych lasów równikowych, w których dominują palmy kokosowe, ale uwagę wszystkich przykuwają zdecydowanie częściej skarby ukryte pod krystalicznie czystą taflą wody. Tajlandia często jest wybierana przez nurków właśnie ze względu na niezwykłą morską florę i faunę. Na wysepkach rozsypanych po Zatoce Tajlandzkiej można spotkać rzadkie gatunki żółwi, które tutaj mają swoje miejsca do składania jaj.

Nurkowanie odsłania przed nami piękno podwodnej przyrody. W Morzu Andamańskim można natknąć się na rekiny wielorybie, rafowe czy brodate. Pojawiają się tu również manty, czyli diabły morskie, i tawrosze. Węże morskie, mątwy stanowią tu codzienny widok. W morzach okalających Tajlandię rojno jest też od tuńczyków i barakud, słynących ze smacznego mięsa. Ciekawym przykładem ze świata zwierzęcego są także maleńkie koniki morskie, zwane pigmejskimi, czy ślimaki nagoskrzelne o jaskrawych, odstraszających barwach. Niekiedy udaje się też wypatrzyć krewetki, raki pustelniki oraz kraby. Fascynujący widok stanowią każdorazowo pięknie ubarwione błazenki – najwięcej jest tych pomarańczowo-białych, ale intensywność kolorów jest bardzo różnorodna, zmienia się także układ pasków czy plamek, co jest uzależnione od odmiany.

W Zatoce Tajlandzkiej są też jedyne w swoim rodzaju rafy koralowe, doskonale zachowane. Nurkowanie wśród nich jest nie lada atrakcją, szczególnie jeśli uda nam się wypatrzeć ukwiały. Rafy tajlandzkie są szczególne także ze względu na wielobarwność żyjących tu korali, kontrastujących z białymi skałami, które pokrywają.

Krabi
źródło: freeimages.com

Oczywiście z dobrodziejstw natury można korzystać, nie tylko podziwiając widoki i napawając się miejscami nietkniętymi przez wpływy cywilizacji, ale także kosztując jej owoców. Każdy smakosz powinien spróbować niepowtarzalnych jadalnych skarbów. Ananasy, mango czy papaje są tu bardzo popularne, jednak warto także pokusić się o poznanie takich owoców jak rambutan, owoc chlebowca czy guawa. Dla odważnych pozostaje jeszcze durian, którego smak przypomina nieco śmietankowy serek, jednak zapach jest bardzo nieprzyjemny, intensywny i utrzymuje się bardzo długo.

Przyroda Tajlandii to przede wszystkim ogromne bogactwo. Mieszkańcy wiedzą o tym doskonale i dlatego chronią ją, szanują i bardzo o nią dbają. To dzięki temu udało się ocalić wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Parki narodowe to niejedyny sposób na ocalenie tego niezwykłego zakątka świata. Duży nacisk kładzie się tu również na badania pozwalające lepiej poznać otaczające nas niezwykłości.

źródło: freeimages.com
źródło: freeimages.com

Random Posts

Leave a Reply