Malaga – Costa del Sol

Malaga – położenie

Malaga to miasto znajdujące się w Andaluzji, na południu Hiszpanii, u podnóża Gór Betyckich. Leży bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się tutaj olbrzymi port handlowy i rybacki, a także baza marynarki wojennej. Jest to także bardzo popularne wśród turystów miejsce wybierane na urlop. Zwłaszcza piękne kąpielisko Costa del Sol. To miasto o powierzchni prawie 400 km2 zamieszkuje ponad pół miliona ludzi.

Malaga
Malaga, źródło: freeimages.com

Historia powstania miasta

Początki rozwoju cywilizacji na tym terenie sięgają IX w p.n.e., gdy Fenicjanie zaczęli kolonizować Półwysep Iberyjski. Malaga była jedną z pierwszych kolonii powstałych na tym terenie. Oczywiście już wcześniej istniały tutaj osady, ale pierwsze wzmianki odnośnie tego terenu pochodzą dopiero z dzieł napisanych przez Fenicjan. Późniejsza historia tego obszaru jest nieco burzliwa. Liczne wojny, najazdy i późniejsze władanie Rzymu. Właśnie w trakcie tego okresu miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać, co z całą pewnością miało związek z bardzo dogodną lokalizacją. Malaga rozpoczęła wymianę ekonomiczno-kulturalną z Rzymem oraz innymi miejscami w basenie Morza Śródziemnego. Z tego okresu pochodzą najstarsze i najlepiej zachowane zabytki.

Koniec władania Rzymu i ekspansja Wizygotów

W późniejszym okresie Rzym stracił swoją potęgę i w połowie VI w. Malaga była pod władaniem Bizancjum. Następnie nastąpiła ekspansja Wizygotów i w 571 r. Malaga została zdobyta. To przyniosło kolejne konflikty na tle religijnym. Po tym, jak syn króla Wizygotów przeszedł na katolicyzm, konflikt ustał. Nastał chwilowy spokój, ale trwający jedynie do czasu. Kolejne konflikty i walki wiążą się z ekspansją muzułmanów, którzy rządzili tutaj aż do XV wieku. Napływ obcej kultury przyniósł miastu ogromny rozwój. Malaga stałą się jednym z najpotężniejszych miast na południu Hiszpanii.

Malaga znów staje się katolicka

Kościół Katolicki od zawsze dążył do wygnania muzułmanów z trenów europejskich, dlatego też w XVI rozpoczęły się walki i Malaga znowu stała się katolicka. Była jednocześnie niezwykle istotnym punktem na mapie Świata. To stąd wypływały statki w poszukiwaniu nowych lądów. Ze względu na bardzo istotną lokalizację każdy kolejny konflikt w Europie miał wpływ na rozwój tego miasta, jak również na samych mieszkańców. Był to bowiem jeden z najważniejszych portów w Europie. Wiązało się z tym również wiele niebezpieczeństw, jak plagi różnego rodzaju robactwa, a także liczne epidemie chorób przywożonych z zagranicy.

Random Posts

Leave a Reply