Zburzona Ajutthaja

Zburzona Ajutthaja

Tajlandia, poza wspaniałymi plażami i piękną pogodą, to także miejsce, w którym spotkać można niezliczoną ilość bezcennych zabytków. Jednym z miejsc, które w tym celu należy koniecznie odwiedzić, jest położone w centrum państwa miasto Ajutthaya wraz ze znajdującymi się tam ruinami dawnego miasta.

 

Historia miasta

Ajutthaya była niegdyś ośrodkiem handlowym o znaczeniu międzynarodowym. Największy rozwój miasta przypadł na XVII wiek naszej ery. W tamtym czasie miasto to było olbrzymie jak na ówczesne standardy, zamieszkiwało je bowiem więcej niż milion osób. Miało przy tym bardzo kosmopolityczny charakter, wśród mieszkańców obecni byli przedstawiciele wielu narodowości, tak Europejczycy, jak Azjaci. Swoją potęgę Ajutthaya budowała głównie w oparciu o handel przyprawami i ryżem. Dzięki temu była ona centrum kulturalnym i społecznym regionu, aż do roku 1767, kiedy to została zdobyta i zniszczona przez wojska birmańskie. Po tym zdarzeniu nie udało się odbudować miasta w pierwotnym kształcie, zaś jego pozostałości przez setki lat niszczały, porastając dżunglą.

 

Ajutthaya obecnie

Obecnie Ajutthaja jest relatywnie małym miastem, zasiedlonym przez kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Po świetności dawnego miasta pozostały jedynie skrywane przez dżunglę monumentalne ruiny. Jednak właśnie z tego względu powinni je odwiedzić wszyscy zainteresowani historią tych terenów.

 

Zabytki Ajutthaya

Ajutthaya słynie na całym świecie z pięknie zachowanych ruin dawnego miasta. Na szczególną uwagę zasługują ruiny pałaców oraz świątyń. Wśród nich, należy koniecznie zwiedzić znajdujący się tam kompleks świątynny z charakterystycznymi, strzelistymi stupami. Pośród ruin znajdziemy także liczne kamienne posągi przedstawiające Buddę. Pomimo tego, że budowle te spędziły wieki zapomniane w dżungli i pozostawione na pastwę niesprzyjających warunków atmosferycznych, w dalszym ciągu ich wspaniałość i majestat robią ogromne wrażenie. Właśnie ze względu na swoją wyjątkowość zburzona Ajutthaya powinna zostać uwzględniona w planach wizyty każdej osoby odwiedzającej Tajlandię.

Random Posts

Leave a Reply